Praha.cz

 
Změny územního plánu, aneb jak se Praha stále mění
Stavby v Praze

Praha je považovaná za krásné město plné historických památek s kouzelnou atmosférou. Na druhou stranu nezaostává a neustále se vyvíjí a přizpůsobuje novým faktorům jako je stoupající počet jejich obyvatelů, více aut, potřeba dalších kanceláří, nové budovy nahrazující ty vysloužilé a tak dále. Pražané ve svém městě tedy zažívají neustálé změny územního plánu.


Změny územního plánu v číslech


Změny ÚPAktuální územní plán Prahy je platný od roku 2000. Od roku 2001 magistrát zahájil projednávání 2 060 změn územního plánu v několika vlnách. Jen od roku 2004 bylo zahájeno 1 056 změn. Z nich bylo 445 schváleno (k březnu 2013), 435 neschváleno a 176 změn se stále projednává. Podle organizace Arnika má nejméně polovina těchto změn negativní dopad na životní prostředí. Celkem se změny týkají 40 km2. To je plocha představující tisíc Václavských náměstí, tedy desetina celého území Prahy.


Na pražském magistrátu se neustále projednávají desítky developerských projektů, které často vedou k zástavbě zeleně, nárůstu dopravy až devastaci veřejného prostoru. Problémem je, že magistrát o změnách moc dobře neinformuje, či velmi nenápadně.


Více o problémech územního plánování v Praze čtěte zde >>>


Hledání informacíJaké změny se právě řeší či probíhají?


Aby člověk věděl, kde se co děje, bude muset hledat, protože město mnohdy nenabízí ucelené a utříděné informace. Zpracování ÚP nastránkách magistrátu není moc přehledné, a tak je dobré vědět, kde jinde hledat. Na Změny Prahy je databáze se snadným vyhledáváním. V pravém sloupci pak lze zadat konkrétní místo nebo projekt, který chcete vyhledat a orientace je ještě snazší. Významné změny ÚP a některé kauzy k nim se vztahující, jsou zaznamenány na Stavební mapě Stavební mapě


Detailnější informace si mohou občané vyslechnout přímo z úst zastupitelů města či městských částí. K tomu je pak třeba sledovat termíny projednávání plánu a jeho změn.


Jak to s Prahou vypadá do budoucna?


Zeleň v PrazeHrozí mizení zeleně. Mnoha návrhů významných změn územního plánu představuje zástavbu zeleně či předpokládá zábor okolních polí. Aktuální debatované změny vedou k záboru 800 hektarů zelených ploch a zemědělské půdy. Nový územní plán pak navrhuje sledovat pouze pozemky větší než půl hektaru zeleně, jsou tedy ohroženy menší parčíky uvnitř města.


Sídliště

Plánuje se výstavba nových čtvrtí a sídlišť. Přestože podle statistik nehrozí nijak dramatický nárůst počtu obyvatel Prahy, město plánuje založení nových čtvrtí tzv. na zelené louce. Největšími takovými projekty jsou Západní a Východní město pojímajíc několik desítek tisíc obyvatel.DopravaZvyšující se dopravní zátěž. Praha neustále řeší problémy s dopravou. Jsme jedno z mála hlavních měst, přes jehož centrum vede velmi frekventovaná silnice. Spousta aut projíždějících Prahou znečišťuje ovzduší či ruší obyvatele, jako je tomu u pražské magistrály. Dále je zde stále se zvyšující problém parkování, jelikož rodiny vlastní více aut a do Prahy také přijíždějí lidé za prací z jiných měst, kteří pak parkují, kde se dá. Takže nejen stavby budov, ale i řešení dopravy se musí územním plánováním řešit.


Nejvíce řešené změny územního plánování naleznete zde >>>