Praha.cz

 
Negativa územního plánu
demolice

Přesto, že poslání územního plánu zní vznešeně, ne za vším se skrývá chválihodný počin. Z Prahy se může stát místo jen pro práci a přespání, ale ne už pro příjemný život. Proč je dobré se o plán zajímat a jak nám může znepříjemnit život?I přes snahy odborníků vytvořit plán, který bude co nejvíce vyhovovat rozvoji města, prospívat urbanismu a zpříjemňovat život lidem stále existují silná loby, která svými pákami velmi ovlivňují změny územního plánu. Dochází totiž hlavně k tlaku developerských firem, které chtějí budovat na místech nevhodných a méně vhodných k úpravám.


kresba_projektZrychlený režim schvalování – bezproblémová cesta pro sporné projekty


Developeři často tlačí na schvalování svých stavebních záměrů v zrychlenému režimu změn a tedy mimo běžnou veřejnou kontrolu. Tímto způsobem již došlo ke schválení velmi sporných záměrů a další problematické záměry přichází na řadu nyní. V režimu zrychleném se nyní projednává již přes 300 projektů, týkajících se území více jak 3000 hektarů, což znamená 7% pražského území.staveniste_velkeStaveniště s adresou Praha


Z našeho hlavního města se tak velmi rychle může stát obří staveniště. Plocha Prahy tak bude hřištěm pro boj spekulantů a lobistů, kterým jde pouze o vlastní investice, nikoliv o blaho místních občanů. Ohrožena tak bude ve velkém i pražská zeleň, která bude muset často ustoupit novým projektům. Tímto ale bude docházet ke zhoršování již teď špatného ovzduší, které má neblahý vliv na lidský organismus.no_parkNové kanceláře, ale žádné parky a hřiště


Mnoho projektů je plánováno pouze s ohledem na maximální zisk developerů, kterým se vrátí primárně investice vložená do budov. Zájem o zvelebování veřejného prostoru přináležející k objektům již klesá na nezbytně nutnou minimální hranici. Z tohoto důvodu je mnoha plánovaných projektech „mnoho betonu“ a minimum prostoru k volnému vyžití, jako například parky, dětská hřiště, sportoviště, kulturní střediska a podobně.


Občané bez informací


Informovanost mezi občany je velmi nízká. Mnoho lidí ani neví jak si najít informace nebo jak se bránit. Často nejsou ani veřejně přístupné jakékoliv podklady plánovaných projektů. Hlasů z lidu je zatím velmi málo, aby změnili jednání těch nejvýše postavených, pokud ale lidé nebudou ke svému okolí bezohlední, šance na změnu zde je. Stačí exclamation dát o své nespokojenosti vědět.

stavba-siroka

Co vše se může nenávratně změnit?

  • přestavba Masarykova a Smíchovského nádraží
  • mrakodrapy na Žižkově i v Modřanech
  • zástavba Krčského lesa
  • likvidace zahrádkářských osad
  • úbytek zeleně na Strahově, ve Vokovicích, Strašnicích, Sedlci nebo Kbelích
  • težba štěrkopísku v okolí Vltavy
  • mnoho a mnoho nepraktických satelitů kolem Prahy
  • další informace můžete najít ve Stavební mapě sdružení ArnikaAutor: Natálie Růžičková