Praha.cz

 
Utajené miliony
Středa, 12. únor 2014 13:19

Zlatá horečka vypukla zhruba před rokem. Obchodním oddělením velkých poskytovatelů pronájmu informačních technologií a hostingových služeb začaly přicházet tajuplné poptávky nezvyklých serverů. Jejich společným rysem byly požadavek na vysoký grafický výkon a zvláštní nesdílnost zadavatelů.




„Z počátku jsme přesně nevěděli, co vlastně zákazníci ve svých specifikacích požadují. Jakmile nám však jeden zájemce sdělil účel své poptávky, mohli jsme mu přichystat server, který se dokonce na nějakou dobu zabydlel v naší běžné nabídce,“ popisuje situaci ze srpna minulého roku Jiří Dvořák, hostingový specialista společnosti Coolhousing, a uzavírá: „Sestavu jsme pojmenovali VirtualCoin Miner.“


Těžba virtuálních měn je označována za novodobou zlatou horečku. Každý den vyjde na nějakém více či méně odborném periodiku článek, ve kterém se vyskytují pojmy jako Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) a nedávno díky Jamajskému bobu i Dogecoin (DOGE). Po přečtení takového článku má nejeden čtenář akutní potřebu a chtěl by si z koláče virtuálních měn také ukrojit, přesněji natěžit.


Touhu po relativně bezpracném zisku může uspokojit pronájem těžebního serveru, který snižuje riziko prodělku. Jiří Dvořák nám proto nabídl pohled do zákulisí společnosti Coolhousing, neboli pohled na to, jak vypadá příprava těžebního serveru z druhé strany.


VirtualCoin Miner 1.0

Po několika zamlžených poptávkách serverů s výkonnou grafickou částí, které jsme neuměli správně pojmout, se konečně objevil zákazník, který své úmysly bez zbytečných tajností odkryl a umožnil tím efektivní spolupráci. Jakmile se technici dostatečně obeznámili se zákazníkovými úmysly, bylo možné začít stavbu těžebního serveru na míru. Základní podmínky byly velice jednoduché: Levný procesor, malá operační paměť, v podstatě jakýkoliv pevný disk, ale k tomu co nejvíce grafických karet od společnosti AMD, nejlépe řady Radeon 7950.


Zadání to bylo na první pohled snadné, nicméně bylo třeba vyřešit provedení serveru, neboli navrhnout takové rozmístění komponent, které by zaručilo dostatečné chlazení trojice neustále zatížených grafických karet o celkovém tepelném výkonu kolem 900 W. V datovém centru, kde bude server těžit virtuální peníze, typicky je dostatek chladného vzduchu, ale když jej nedokážete dopravit na určené místo v serveru, není vám nic platný.


Významný vliv na chlazení každého počítače má skříň, v níž je umístěn. Výsledkem pátrání po vhodné skříni byla profesionální Supermicro CSE-747TG-R1400B-SQ, která je primárně určena právě pro náročné výpočty prováděné grafickými kartami. Skříň navíc disponuje redundantním za provozu vyměnitelným zdrojem o výkonu 1 400 W, což se hodilo pro zajištění dostatečného napájení. Vznikla tak sestava označená pracovním názvem VirtualCoin Miner:

  • SUPERMICRO Tower/4U 8x3,5" HotSwap,3x5,25",2x1400W
  • ASRock Z87 Killer/ Z87 / LGA1150/ DDR3 3050 OC/ ATX
  • INTEL Pentium Procesor G3220 3,0GHz,3MB,LGA1150 Haswell,22nm,54W,VGA,BOX
  • CRUCIAL 4GB=2x2GB Ballistix Sport DDR3 1600MHz PC3-12800 CL9 1.50V (kit)
  • WD RE4 RAID EDITON WD5003ABYX 500GB SATA/300 64MB cache
  • 3x XFX RADEON HD 7950 3GB GDDR5 PCI-E

Mezi druhou a třetí grafickou kartou bylo opravdu jen málo místa

Mezi druhou a třetí grafickou kartou bylo opravdu jen málo místa.


Bohužel hned prvních 24 hodin testování takto navrženého prototypu ukázalo, že řešení zdaleka není optimální. I když byla použita kvalitní skříň s velice výkonnými ventilátory, chladný vzduch z prostoru datacentra se nedařilo v dostatečné míře dopravit do míst mezi druhou a třetí grafickou kartou. Karty se vzájemně zahřívaly a dříve či později se některá z nich přehřála a vypnula se.


Ke slovu tak přišlo řešení, které každý těžař velice dobře zná: PCI-e riser 16× na 16×, neboli prodlužovací kabel, na obou stranách zakončený tištěným spojem, který se vloží mezi kartu a základní desku, čímž se podařilo kartu posunout stranou z jejího původního, nevyhovujícího umístění.


Osazení riseru zafungovalo. Díky němu získala třetí grafická karta dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu a účinné chlazení. Problém byl vyřešen a sestava, která umí spočítat 1,8 Mhash/s (milion hashe za sekundu, jednotka, v níž se udává rychlost těžby kryptoměn) se stala stabilním a spolehlivým těžebním zařízením.

VirtualCoin miner po odsunutí grafické karty rieserem.

VirtualCoin miner po odsunutí grafické karty rieserem.


VirtualCoin Miner druhé generace

Původní Virtual Coin Miner byl velice výkonný, nicméně jeho pořizovací náklady byly vysoké, což se logicky muselo promítnout i do ceny pronájmu dedikovaného serveru a zároveň nevyhnutelného požadavku minimálního závazku v délce 12 měsíců. To je však při těžbě virtuálních měn s nejistou budoucností a prudkými výkyvy kurzu značné riziko.


Pro snížení nákladů bylo nutno nabídku serveru dále optimalizovat. Na první pohled bylo zřejmé, že citlivým místem sestavy je zmíněná skříň. Jakkoli špičkový výrobek, její cena tvořila celou polovinu nákladů na těžební sestavu. A protože méně někdy znamená více, vznikl VirtualCoin Miner druhé generace umístěný v dostupnější skříni a osazený pouze dvojicí grafických karet.

Sestavení serveru, kde bylo třeba umístit pouze dvě grafické karty, bylo výrazně jednodušší. I v tomto případě dostala prostor značka Supermicro, nicméně postačilo standardní Tower/4U provedení v podobě Supermicro CSE-743TQ-865B. Tato skříň je osazena kvalitním 865W zdrojem, který dokáže zajistit dostatečné napájení všech komponent při vysoké efektivitě.


Osazení pouhých dvou grafických karet též rozšířilo možnosti v oblasti volby základní desky, nicméně i tak byla nakonec použita osvědčená ASRock Z87 Killer, do které byl osazen starý známý procesor Intel Pentium, to vše doplněno operační pamětí a pevným diskem.


Vlajkovou lodí druhé generace těžebních strojů Coolhousingu se stal VirtualCoin Miner 280x, kde, jak již název napovídá, jsou osazeny dvě grafické karty Sapphire DUAL-X R9 280X OC 3GB. Tato sestava při prvních testech těžby ukázala hodnoty těsně pod hranicí 1,5 Mhash/s.


VirtualCoin Miner 280x, vlajková loď mezi VirtualCoin minery druhé generace.

VirtualCoin Miner 280x, vlajková loď mezi VirtualCoin minery druhé generace.


Špatná dostupnost pro těžbu velmi oblíbených grafických karet AMD Radeon R9 280x, které těžaři doslova vykoupili pro jejich ideální poměr cena / výkon, však značně komplikuje dodávky těžebních serverů, proto byly navrženy i alternativní sestavy založené na lépe dostupných kartách Radeon R9 270 nebo R9 290x.


Stroj osazený párem Radeonů R9 270 nabízí hodnoty mírně přesahující 700 khash/s, naproti tomu dvojice Radeonů R9 290x dosáhne hodnot kolem 1,8 Mhash/s, tedy stejné hodnoty jako Virtual Miner první generace, který byl vybaven jednou grafickou kartou navíc.


Díky odladěné dostupné těžební sestavě může nyní těžit opravdu každý. Základní verzi VirtualCoin Mineru druhé genereace, VirtualCoin Miner 270, můžete mít již za 3.192,- korun za měsíc, naproti tomu těžební stroj, který bude doslova drtit jeden hash za druhým, VirtualCoin Miner 290x, můžete mít již za 5,326,- měsíčně bez jakýchkoli vstupních nákladů, starostí s kompatibilitou, s plným hardwarovým servisem a to vše nejpozději do druhého dne.


Více informací naleznete zde: http://www.coolhousing.net/virtualcoin


Ceny jsou uvedeny bez DPH.

Utajené miliony